Stiri

Festivalul Internațional George Enescu 2017 – Program: Seria Mari Orchestre Ale Lumii

2- 24 septembrie 2017 @ Sala Palatului, București

Director artistic – Vladimir Jurovski
Președinte onorific – Zubin Mehta

SÂMBĂTĂ 02.09
Ora 19.30 
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER
Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU
Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Pregătire muzicală: TIBERIU SOARE
Program: Enescu – „Oedipeˮ
Ceea ce pot afirma cu certitudine este că, dintre toate compozițiile mele, Oedip îmi este cea mai dragă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu. Omagiu cu prilejul aniversării a 100 de ani de la naștere)

DUMINICĂ 03.09
Ora 19.30
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară
Program:
Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ
Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră (1935)
Șostakovici – Simfonia a XI-a în sol minor op. 103 (Anul 1905)

LUNI 04.09
Ora 20.00
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: MIKHAIL PLETNEV
Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU
Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian
Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Poemul Isis este o lucrare misterioasă, impregnată de efluvii oedipiene, dar și de un inconfundabil aer tristanesc, și – fără a fi câtuși de puțin un portret muzical – conține probabil un omagiu […] al autorului pentru ființa pe care a iubit-o cel mai mult în viața aceasta.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do major op. 26 (1921)
Prokofiev – Simfonia a VI-a în mi bemol minor op. 111

MARȚI 05.09
Ora 20.00
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: VADIM REPIN – vioară
Program:
Ginastera – Suita de balet „Estancia”. Patru dansuri op. 8a (1941)
Enescu – „Aria şi Scherzino” pentru vioară şi orchestră (1908-1909)

Aria şi Scherzino au fost tipărite pentru prima dată în anul 2005, la inițiativa lui Sherban Lupu, violonist român stabilit în Statele Unite ale Americii. Cele șase caiete editate cu această ocazie conțin piese din anii de tinerețe ai compozitorului, ale căror manuscrise se află în arhiva Muzeului „George Enescu” din București.
Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (2009) (primă audiție românească)
Ceaikovski – Simfonia a V-a în mi minor op. 64 (1888)

MIERCURI 06.09
Ora 20.00
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Program:
Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră în Do major op. 15
Solist: SERGIO TIEMPO – pian
Beethoven – Simfonia a IX-a în re minor op. 125
Soliști:
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)
STEFAN VINKE (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)

JOI 07.09
Ora 19.30
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)
Program:
Dvořák– Fantezie pe teme din opera „Rusalka” (aranjament de Manfred Honeck/Thomas Ille)
Mahler –7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn” (Cornul fermecat al băiatului)
(Rheinlegendchen, Wo die schönen Trompeten blasen, Das irdische Leben, Urlicht, Des Antonius von Padua Fischpredigt, Revelge, Der Tambourgsell )
Ceaikovski – Simfonia a VI-a în si minor op. 74 „Patetica”

VINERI 08.09
Ora 19.30
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară
Program:
Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La major op. 32 (1948)
„Între cele două sintagme sonore care marchează începutul şi finalul Uverturii de concert op. 32 de George Enescu, […] se naşte, se transformă şi se angajează pe drumul spre veşnicie o lume sonoră stranie, complexă şi, în egală măsură, paradoxală.” (Constantin Secară, în studiul „Uvertura de concert op. 32 de George Enescu, de la caracterul popular românesc la sinteza limbajului muzical enescian”)
Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53
Mahler – Simfonia I în Re major

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 19.30
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV – pian
Program:
Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Bruckner – Simfonia a IV-a în Mi bemol major „Romantica” (WAB 104)

DUMINICĂ 10.09
Ora 19.30
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Câștigător al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)
Program:
Enescu – Simfonia I în Mi bemol major op. 13 (1905)
„Simfonia în Mi bemol este un uriaș strigăt de bucurie, fără a fi nicidecum o lucrare juvenilă. […] E o aspirație continuă către un ideal de frumusețe, lumină și adevăr, aproape o răbdare metafizică.” (Pascal Bentoiu, Capodopere enesciene)
Saint-Saëns – Concertul nr. 1 pentru violoncel și orchestră în la minor op. 33
Rimski-Korsakov – Suita simfonică „Scheherazade” op. 35

LUNI 11.09
Ora 20.00
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN– vioară
Program:
Ravel – „Pavane pour une infante défunte” (1910)
Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61
Stravinski – „Petruşka”. Balet burlesc în patru scene (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui Petrușka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara) (versiunea 1911)

MARȚI 12.09
Ora 20.00
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solistă: MARTHA ARGERICH – pian
Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1 (1901)
Rapsodia nr. 1, prin exuberanța ritmurilor de dans şi strălucirea coloritului ei orchestral, este în mod clar o imagine muzicală a unei petreceri populare”. (Zeno Vancea, „Intonații populare românești în muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)
Ravel – Concertul pentru pian și orchestră în Sol major
Debussy – „Marea” (Trei schițe simfonice: Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)
Ravel – Bolero

MIERCURI 13.09
Ora 20.00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU
Director multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune concertantă)

JOI 14.09
Ora 19.30
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: DAVID GARRETT – vioară
Program:
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 35
Șostakovici – Simfonia a XII-a în re minor op. 112 „Anul 1917”

VINERI 15.09
Ora 19.30
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: JULIAN RACHLIN – violă
Program:
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major op. 11 (1902)
„Cea de-a doua Rapsodie ni se înfățișează ca o frescă istorică din trecutul nostru zbuciumat”. (Zeno Vancea „Intonații populare românești în muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)
Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120/BB 128
Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)
Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 19.30
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: KHATIA BUNIATISHVILLI – pian
Program:
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Strauss – „Simfonia Domestica” op. 53

DUMINICĂ 17.09
Ora 20.30
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară
Program:
Enescu – Poemul simfonic „Vocile Naturii”
Închipuiți-vă o mare furtunoasă. Un marinar, nemișcat, o contemplă, având ochii pironiți asupra orizontului. Vântul se întețește, crește, se preface în vijelie […]”. (George Enescu, în Amintirile lui George Enescu, consemnate de Bernard Gavoty)
Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 77 Schubert – Simfonia a IX-a în Do major D 944 „Marea simfonie”

LUNI 18.09
Ora 20.00
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: THOMAS HAMPSON (bariton)
Program:
Mahler – Cinci lieduri din ciclul „Rückert Lieder”
„Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
„Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
„Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
„Um Mitternacht” (At midnight)
„Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
Mahler – Simfonia a V-a în do diez minor

MARȚI 19.09
Ora 20.00
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK –violoncel
Program:
Wagner – Uvertura operei „Tannhäuser”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 (1901)
În cazul Simfoniei concertante avem de-a face cu o reală capodoperă, de mare intensitate lirică și notabilă densitate informațională.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Brahms – Simfonia I în do minor op. 68

MIERCURI 20.09
Ora 20.00

CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCO
Pregătire muzicală: GABRIEL BEBEȘELEA
Program: Berlioz– Legenda dramatică „Damnațiunea lui Faust”

JOI 21.09
Ora 19.30
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solistă: BEATRICE RANA –pian
Program:
Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
Enescu – Simfonia a III-a în Do major op. 21 (1919-1921)
„Lucrarea […] a pus în fierbere imaginațiile, mai mult decât oricare altă piesă enesciană de dimensiuni comparabile.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)

VINERI 22.09
Ora 19.30
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Soliști:
RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)
Program: Mahler – Simfonia a II-a (“Învierea”)

SÂMBĂTĂ 23.09
Ora 19.30
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: CHEN REISS (soprană)
Program:
Haydn – Simfonia nr. 82 în Do major Hob I:82 „Ursul”
Mahler – Simfonia a IV-a în Sol major

DUMINICĂ 24.09
Ora 19.30
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: LIVIU PRUNARU – vioară
Program:
Weber – Uvertură la opera „Euryanthe” (Lucrare prezentată în cadrul programului „Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)
Enescu – Capriciul Român pentru vioară şi orchestră (1925-1949) (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
Lucrarea ar fi fost o soră bună pentru Sonata a III-a și ar fi meritat din plin subtitlul în caracter popular românesc. Suntem fericiți că am reușit să aducem la viață aceste minunate pagini enesciene pline de nostalgia pentru iubitele plaiuri natale moldovene, pe care nu a mai avut șansa să le revadă vreodată.” (Cornel Țăranu, „Enescu in the light of an unfinished work”, în Revista Muzica)
Prokofiev – Simfonia a V-a în Si bemol major op. 100.